Wspaniałe opinie klientów ★★★★★  -  Znakomita jakość  •  Niskie ceny  •  Doskonała obsługa pomoc@kapsulkakawy.pl  i  517 979 293+ > KONTAKTY

NOWOŚCI: B Caffe - 150 lat palarni Barbera i Spetema - najwyższej klasy arabica


CAFFITALY* / TCHIBO CAFISSIMO*
 
NESCAFE DOLCE GUSTO*
 
NESPRESSO°* i NESPRESSO PRO°*
 
KAWY ZIARNISTE
 
INNE

Jak wybrać kawę ziarnistą

 • PRZEWODNIK PO MARKACH KAW
    
   Pierwszym krokiem powinien być wybór marki / marek kaw, których profile smakowe nam odpowiadają (patrz tabela poniżej).
   PROFILE SMAKOWE MARKI
   Różnorodne nuty smakowe, włączające:
   - nuty czekolady, orzechów, karmelu (np. arabica z Ameryki Płd.)
   - mocno orzeźwiające, owocowe nuty (np. afrykańskie 100% arabica)
   - niską kwasowość (np. mieszanki z małą zawartością arabica)
   - wyraźną goryczkę (np. mieszanki z dużą zawartością robusta)
   B Caffe dal 1870
   Dominująca goryczka, włączająca:
   - mocny posmak goryczki i brak kwasowości (np. kawy 100% robusta, ciemno palone)
   - stonowaną goryczkę (np. mieszanki z przewagą arabica)
   - minimalnie wyczuwalną kwasowość i rozmaite aromaty (np. arabica 100%)
   Caffe Tiziano Bonini
   Portorico Caffe
   Origenes del Cafe
   Mając wybraną markę/ marki, możemy przejść do wyboru konkretnej kawy, odpowiadającej naszym upodobaniom. Mogą to ułatwić tabele umieszczone na dole strony zbiorczej każdej marki. Porównamy w nich charakterystyki wszystkich kaw danej marki. Ostateczny wybór potwierdzimy zapoznając się ze szczegółowym opisem kawy na indywidualnej stronie produktu.
   Poniżej, w części „CHARAKTERYSTYKA KAW - WYJAŚNIENIE TERMINÓW” na stronie, można sprawdzić znaczenie parametrów kaw, m. in. intensywność, konsystencję czy kwasowość.
   Więcej wskazówek na naszym blogu, w artykule „Kwasowość i goryczka - jak dobrać kawę do swoich preferencji?”.
 • CO UWZGLĘDNIĆ WYBIERAJĄC KAWĘ ZIARNISTĄ
    
   Charakterystyki kaw (parametry kaw znajdują się w tabelach porównujących kawy na stronach z zestawieniami produktów poszczególnych marek i na stronach indywidualnych kaw).
   Ceny (patrz zakładka „Rabaty i Ceny”).
   Informacje o producencie i palarni (patrz zakładka „Producenci”).

   Jakość oferowanych przez nas produktów jest dla nas najważniejsza. Włożyliśmy wiele wysiłku, energii i czasu w wybór producentów oferujących optymalne ceny i posiadających szeroki asortyment wysokiej jakości produktów odpowiednich dla polskich klientów. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą w wyborze odpowiednich produktów.

   W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru kawy i innych napojów, zachęcamy do kontaktu na adres pomoc@kapsulkakawy.pl, przez formularz kontaktowy i/lub tel. 517 979 293.
 • CHARAKTERYSTYKA KAW - WYJAŚNIENIE TERMINÓW
  • Kwasowość i goryczka
   Kwasowość jest naturalną cechą kawy, naparu powstającego w istocie z owocu - wiśni kawowca. Nie należy jej mylić z kwaśnością, która może być wynikiem użycia złej jakości ziaren, powstawaniem pleśni czy nieumiejętnego przyrządzania kawy. Kwasowość zwiększa się wraz z zawartością procentową arabica w mieszance kawy. Najlepiej wyczuwalne, przyjemne nuty kwasowe mają wysokiej jakości kawy arabica jasno palone. Do tej grupy zaliczyć można kawy single origin o bardzo złożonym smaku (choć nie jest to regułą). Są one dobrą propozycją dla osób poszukujących w kawie delikatności i wielu doznań smakowych.

   Osoby unikające kwasowości, które preferują subtelnie gorzki posmak w kawie, powinny wybierać mieszanki mocno palone, z przewagą robusta. Takie kawy zazwyczaj mają też większe stężenie kofeiny (charakterystyczne dla robusta), ale główną cechą kaw z goryczką jest wysoka zawartość kwasu chlorogenowego w składzie surowych ziaren. To właśnie dzięki niemu kawa nabiera delikatnej, zbalansowanej goryczki. Jej intensywność i ostrość zwiększają się wraz z temperaturą obróbki i parzenia kawy. Kawy 100% lub z przewagą robusta dobrze sprawdzają się z dodatkiem mleka lub napojów roślinnych, ponieważ dają one największy kontrast z kremowo słodkim smakiem ciepłego mleka.
   Zawartość procentowa arabica i robusta
   W naszym sklepie większość produktów to mieszanki gatunków kaw arabica i robusta w różnych proporcjach. Jest to typowe dla włoskich kaw. Ale posiadamy też kawy 100% arabica i 100% robusta. Arabica zawiera mniej kofeiny (od 1 do 1,5%) w stosunku do robusta (od 2 do 2,5%). Jest łagodniejsza, bardziej delikatna w smaku, często posiada słodki posmak i owocowy aromat. Robusta ma bardziej zdecydowany, gorzkawy smak i mniej intensywny aromat. Po zaparzeniu ma gęstszą warstwę cremy czyli pianki. Jest łatwiejsza w uprawie, a jej zbiory są bardziej obfite w porównaniu z arabica. Mimo tego, około 70% kawy uprawianej na świecie stanowi arabica.

   Wybierając mieszanki kaw z różnym składem procentowym arabica i robusta można modyfikować kwasowość i goryczkę. Wyraźniej zauważymy te różnice w przypadku naszej marki B Caffe dal 1870, a słabiej dla Caffe Tiziano Bonini i Portorico Caffe.

   Pochodzenie ziaren kawy ma wpływ na charakterystykę smakową i aromatyczną naparu (np. arabica z Etiopii ma zwykle większą kwasowość niż arabica z innych krajów, ale jest to również zależne od obróbki ziaren).
   Intensywność
   Intensywność kawy to siła z jaką odczuwamy w trakcie picia tzw. głębię smaku. Wpływa na nią zarówno konsystencja, goryczka, jak i stopień wypalenia ziaren. Im większa intensywność tym silniejsze będą nasze doznania smakowe. Mniejsza intensywność daje z kolei przyjemne uczucie lekkości na języku. Intensywność często jest mylona z mocą kawy, czyli zawartością kofeiny. Intensywna w smaku kawa wcale nie musi mieć dużego stężenia kofeiny. Moc kawy zależy m.in. od sposobu jej parzenia i gatunku kawy.

   W zależności od marki stosuje się różne skale intensywności. W naszym sklepie staramy się ujednolicić je do skali od 1 do 10 i w tabelach porównania oznaczamy ją symbolem  (pół ziarenka to jeden punkt skali).
   Aromat
   Aromat kawy jest wynikiem uwalniania się olejków eterycznych, które powstają dzięki właściwemu procesowi palenia. W większości naszych kaw oznaczamy go w skali od 1 do 10 za pomocą symbolu  (jeden dymek to jeden punkt na skali).
   Konsystencja
   Konsystencja jest miarą gęstości naparu, tzw. „cielistością” (ang. body). Konsystencja kawy zależy od zawartych w naparze naturalnych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. To odczucie, jakie kawa pozostawia w ustach po jej wypiciu. Często porównuje się je do odczucia w ustach po wypiciu mleka. Konsystencja oznaczona jest w naszych tabelach symbolem  (pół kropelki to jeden punkt skali) i również jest rozpatrywana od 1 do 10.
   Stopień wypalania ziaren
   Palenie to obróbka cieplna ziaren kawy. Im niższa temp. palenia i jaśniejsze ziarna po wypaleniu, tym bardziej delikatny smak, ale większa kwasowość i stężenie kofeiny. Są tu też mocniej wyczuwalne nuty cytrusowe. Mocno wypalane ziarna dają kawę o większej goryczce oraz o mniejszej kwasowości i zawartości kofeiny. Częściej wyczujemy w niej nuty kakao i gorzkiej czekolady. Mocne/ciemne palenie zwiększa goryczkę i zmniejsza złożoność i różnorodność smaków, szczególnie kwasowości. Różni producenci/marki i grupy kaw charakteryzują się różnym sposobem palenia. Trudno je porównywać między producentami, szczególnie że każdy producent inaczej określa sposób palenia swoich kaw.
   W opisach mieszanek wyróżniliśmy trzy podstawowe stopnie palenia:
   1) jasne - w temperaturze do 205 °C (symbol  w tabeli),
   2) średnie - gdy proces palenia został zakończony w temperaturze ok. 215 °C (symbol  w tabeli),
   3) i ciemne - gdy temperatura przekracza 225 °C (symbol  w tabeli).
UWAGA: Ze wszystkich mieszanek kaw klasycznych w kapsułkach można zrobić kawę czarną każdej wielkości, włączając lungo oraz napoje kawowo-mleczne (patrz Pomoc).
⁺Koszt połączenia wg taryfy operatora.
°Kapsułki do systemu Nespresso* i Nespresso PRO* różnią się od siebie kształtem i są przeznaczone do różnych typów ekspresów (patrz https://www.nespresso.com/pl/pl/homehttps://www.nespresso.com/pro/pl/pl/home i https://www.nespresso.com/pro/pl/pl/home).
*Znaki towarowe umieszczone na stronie internetowej kapsulkakawy.pl zostały użyte wyłącznie w celu poinformowania konsumentów o właściwościach produktów oferowanych przez MJK Spektrus Sp. z o.o. Należą one do ich właścicieli, a MJK Spektrus Sp. z o.o. nie jest ani pośrednio ani bezpośrednio powiązana z właścicielami wymienionych znaków towarowych.
**Niższe ceny po wyrażeniu zgody na otrzymywanie informacji marketingowych (rabaty do 20%). Ceny podane są z maksymalnym standardowym rabatem bez wyrażenia tej zgody (12% - patrz Rabaty).
CAFFITALY* / TCHIBO CAFISSIMO*
 
NESCAFE DOLCE GUSTO*
 
NESPRESSO°* i NESPRESSO PRO°*
 
KAWY ZIARNISTE
 
INNE
Regulamin
Polityka prywatności
Potwierdzenie stałych
obowiązków informacyjnych
Odstąpienia od umowy
Reklamacje
Dostawa
Kontakty
Copyright © 2021 kapsulkakawy.pl
RODO