Największe zalety torrefacto - hiszpańskiej metody palenia ziaren kawy.
16.jpg

Torrefacto to szczególna metoda palenia ziaren kawy, stosowana głównie w Hiszpanii. Polega na tym, że w trakcie palenia, do ziaren dodawany jest cukier (ok. 15% całości). W wysokiej temperaturze (do 200°C) cukier karmelizuje się otaczając ziarna ciemną, prawie czarną, błyszczącą powłoką, powstałą w wyniku jego spalenia. Tradycyjne kawy hiszpańskie zazwyczaj zawierają domieszkę ziaren torrefacto na poziomie 20%. Taki skład ma również kawa ziarnista MEZCLA hiszpańskiej marki Origenes, której sprzedaż rozpoczynamy w Kapsułce Kawy.
Jakie są zalety palenia torrefacto? Jak wpływa ono na smak kawy? I skąd w ogóle wzięła się ta metoda? Dowiecie się z naszego artykułu.

 

CZY KAWA PALONA METODĄ TORREFACTO JEST SŁODKA?

W kawie przygotowanej z ziaren palonych torrefacto nie wyczuwa się słodyczy, wręcz przeciwnie - wyraźną goryczkę. Powoduje to smak palonego w wysokiej temperaturze cukru. Palony cukier łagodzi natomiast naturalnie występującą w kawie goryczkę i kwasowość. W niektórych kawach palonych metodą torrefacto, po otwarciu torebki, można jedynie wyczuć delikatny zapach karmelu i słodu.

Istnieje przeświadczenie, że kawy poddane paleniu torrefacto mają wyższą zawartość kofeiny. Jednak zależy to bardziej od pochodzenia ziaren. Paleniu torrefacto poddawane są często ziarna robusta, które mają znacznie więcej kofeiny niż arabica i ten czynnik zwiększa jej zawartość.

 

JAKIE SĄ ZALETY KAWY PALONEJ METODĄ TORREFACTO?

Skoro palenie torrefacto nie wpływa na słodycz w kawie, a ponadto delikatnie tłumi jej naturalną kwasowość i goryczkę, dlaczego wciąż jest tak wielu miłośników kawy palonej tą metodą? Otóż tradycyjne hiszpańskie kawy, przygotowane z ziaren torrefacto, wyróżniają się bardzo wyrazistym smakiem, wytwarzają więcej pianki niż kawy palone naturalnie, są miękkie i kremowe. Bardzo dobrze komponują się z dodatkiem mleka, w postaci np. caffe latte lub cappuccino.

Są również teorie wykazujące, że kawy te uwalniają więcej przeciwutleniaczy niż kawy palone tradycyjnie.

Ponadto, dzięki skarmelizowanej otoczce, ziarna torrefacto mogą być znacznie ciemniej wypalane, w wyniku czego dłużej zachowują trwałość, nawet bez hermetycznie zamykanych opakowań.

Wszystkie te elementy, jak i bardzo przystępna cena, to argumenty, które mają szansę przekonać wielu konsumentów do spróbowania tej wyjątkowej hiszpańskiej kawy.

 

DLACZEGO POWSTAŁA METODA PALENIA TORREFACTO?

Można uznać, że powód powstania tej metody palenia ziaren był głównie ekonomiczny. Opracowano ją w okresie międzywojennym, aby wydłużyć trwałość kawy. W tamtych czasach niedostatku, torrefacto było także dobrym sposobem na zwiększenie masy produktu, podobnie jak dodawano do kawy zboże czy cykorię.

Obecnie inaczej uzasadnia się stosowanie tej metody. Trwałość zapewniają hermetyczne opakowania, nie zwiększa się również masy różnego rodzaju dodatkami. Metoda torrefacto przetrwała zatem dzięki zapotrzebowaniu na tradycyjne, nietuzinkowe produkty.

 

CO TO JEST MEZCLA?

Mezcla (hiszp. mieszanka) to określenie dla hiszpańskich mieszanek kaw, które mają dodatek ziaren palonych metodą torrefacto. Najczęściej jest to proporcja 80% ziaren palonych konwencjonalnie, 20% torrefacto. Dostępna u nas kawa ziarnista MEZCLA marki Origenes del Cafe, to mieszanka w takiej właśnie proporcji.

Dla odróżnienia od metody torrefacto, hiszpańskie palenie ziaren bez żadnych dodatków nazywane jest natural. Tak też nazywa się drugi rodzaj kawy ziarnistej marki Origenes del Cafe (NATURAL), którą również mamy w ofercie. Nie zawiera ona żadnego dodatku torrefacto.

Zachęcamy do zapoznania się z wyjątkowo korzystną ofertą na tradycyjne kawy hiszpańskie w naszym sklepie.

 

 

Źródła:

https://bunaa.de/en/torrefacto-method/
https://www.tangycoffee.com/torrefacto-the-spanish-roasting-process/
https://coffeemaker.top/torrefacto-or-natural-coffee
fot. Ave Calvar Martinez - Pexels

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl