Wspaniałe opinie klientów ★★★★★  -  Znakomita jakość  •  Niskie ceny  •  Doskonała obsługa pomoc@kapsulkakawy.pl  i  517 979 293+ > KONTAKTY

NOWOŚCI: B Caffe - 150 lat palarni Barbera i Spetema - najwyższej klasy arabica


CAFFITALY* / TCHIBO CAFISSIMO*
 
NESCAFE DOLCE GUSTO*
 
NESPRESSO°* i NESPRESSO PRO°*
 
KAWY ZIARNISTE
 
INNE
  • sklep »
  • Blog
  • » Barbera - tajemnica sukcesu najstarszej włoskiej palarni kawy

Barbera - tajemnica sukcesu najstarszej włoskiej palarni kawy


Najstarsza palarnia kawy we Włoszech należy do rodzinnej firmy Barbera 1870 S.p.A. Jest ona uznawana za jedną z najlepszych palarni w tym kraju. Od 1870 roku, sześć pokoleń rodziny Barbera współtworzyło niezwykłą historię tej legendarnej firmy. Współcześnie określana jest synonimem perfekcji. Jej produkty marki B Caffe dal 1870 doceniane są na całym świecie, można je kupić już w ponad 60 krajach, w tym także w naszym sklepie KapsulkaKawy.plCzym zasłużyła sobie na taką opinię? Ciężką pracą, talentem, przedsiębiorczością, a może za sprawą odrobiny magii...? Poznajmy tajemnicę sukcesu rodzinnej palarni Barbera.


MAGICZNA RECEPTURA

W 1870 roku Domenico Barbera założył małą palarnię kawy na Sycylii. Po krótkim czasie, zyskał wśród lokalnej społeczności przydomek „Czarodzieja kawy” (Il Mago del Caffee). A to za sprawą niebywałego talentu do przygotowywania tego wyjątkowego napoju. Całemu procesowi nadał nieco magiczny charakter.
Kolejne pokolenia nie zamierzały zmieniać tej aury. Przecież w każdej filiżance kawy kryje się odrobina magii… A skoro mowa o czarach, to potrzebna jest również dopracowana do perfekcji magiczna receptura. Oto jej tajniki:

Receptura tworzona jest na plantacjach, z których pochodzą ziarna - W firmie Barbera selekcjonuje się ziarna bezpośrednio u plantatorów. Poszczególne rodzaje ziaren wybierane są tak, by stanowić część dokładnie zaplanowanego procesu palenia kawy. Plantacje są regularnie kontrolowane, a pojedyncze partie kawy na miejscu wielokrotnie degustowane. W firmowym laboratorium Badań i Rozwoju, wszystkie kawy są jeszcze raz badane i analizowane.

Sekret powolnego wypalania ziaren - W trakcie powolnego wypału (slow roast) ziarna tracą na wadze, zwiększają swoją objętość, uwalniają nuty aromatyczne i zmieniają kolor. Ten czar był udoskonalany w firmie przez dziesięciolecia. Tu nawet najmniejszy szczegół może mieć znaczenie. Każda partia kawy jest więc kontrolowana podczas procesu palenia zgodnie z określonymi parametrami.

Sztuka łączenia składników - Unikalne mieszanki mają swoje źródło w procesie łączenia kaw o różnym pochodzeniu. Poszczególne ziarna komponowane są mądrze, w sposób znany wyłącznie rodzinie Barbera. Wypracowane przez lata metody selekcji i palenia kawy, owocują wyjątkowym poziomem świeżości i głębi smaku. Kluczem do uzyskania takich rezultatów jest zachowanie smaku skrupulatnie wyselekcjonowanych ziaren.


DROGA DO PROFESJONALIZMU i NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Tradycja, talent i pasja to nie wszystko. Rodzina Barbera wierzy w to, że świat byłby lepszy, gdyby ludzie dostrzegali wartość i korzyści płynące z wiedzy. A kropką nad i sukcesu jest umiejętne zarządzanie zespołem, szacunek do partnerów biznesowych, klientów, a także do środowiska naturalnego, w które ingerujemy podczas procesu produkcji.

Moc przekazywania wiedzy - Znaczący wkład intelektualny w sztukę przyrządzania kawy, wniósł Carmelo Barbera, inżynier technologii żywności, twórca laboratorium kawowego Barbery. Był on autorem książek i wielu artykułów stanowiących kompendium wiedzy o kawie, przyczyniających się do rozwoju międzynarodowej społeczności kawowej. To dzięki niemu tradycyjne metody palenia wzbogacone zostały o najnowsze technologie. Obecnie firma przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie, organizując liczne szkolenia w Akademii Barbera oraz wycieczki z przewodnikiem po fabryce.

Speciality - najwyższa jakość - Firma Barbera inwestuje w fachową wiedzę i różnego rodzaju certyfikaty branżowe. Jest również członkiem Stowarzyszenia Kawy Najwyższej Jakości (Specialty Coffee Association), które zrzesza profesjonalistów branży kawowej z całego świata. Jego główną misją jest podnoszenie standardów jakościowych kawy, poprzez klasyfikację kaw segmentu specialty/speciality, edukację, prace badawcze, przeprowadzanie zawodów kawowych i propagowanie założeń zrównoważonego rozwoju. Wybrane kawy z oferty Barbera posiadają certyfikat Speciality Coffee (CSC), co oznacza, że spełniają wymogi Stowarzyszenia i zaliczane są do produktów najwyższej jakości.

Ekologia i Fair Trade - Aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji na środowisko, palarnia Barbera inwestuje w innowacyjne rozwiązania ekologiczne, m.in. prowadzi badania nad biodegradowalnością i bazuje na energii słonecznej. Równocześnie działa zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej i sprawiedliwego handlu (Fair Trade), na przykład wspierając lokalne społeczności w regionach plantacji, z których pochodzą ich ziarna.


PASJA DO KAWY PRZEKAZYWANA Z POKOLENIA NA POKOLENIE OD PONAD 150 LAT

Ponad 150-letnia tradycja rodzinna jest jedną z najważniejszych wartości, na której palarnia Barbera opiera swoją filozofię. Pasja do kawy, przekazywana w rodzinie Barbera z pokolenia na pokolenie, umacniała pozycję firmy na przestrzeni wielu lat. Poznajmy jej historię:

Pierwsze pokolenie - W 1870 roku, w Mesynie na Sycylii, Domenico Barbera rozpoczyna działalność polegającą na paleniu kawy za pomocą małej, ręcznej palarki węglowej. Jego talent do przyrządzania kawy, zostaje szybko zauważony przez lokalną społeczność, która kupuje od niego kawę w małym sklepiku na Piazza Cairoli. Wieść o tym, co dzieje się w małej palarni Barbera, momentalnie rozchodzi się po okolicy. Domenico zostaje okrzyknięty "Czarodziejem Kawy" („Il Mago del Caffe”).

Drugie pokolenie - Krótko po śmierci Domenico Barbera, w 1908 roku dochodzi w Mesynie do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Antonio Barbera, syn założyciela, zmuszony jest do odbudowania firmy praktycznie od zera. Udaje mu się to doskonale. Dzięki ciężkiej pracy Antonio, palarnia staje się głównym dostawcą kawy na terenie Sycylii i Kalabrii.

Trzecie pokolenie - Dzięki wielkiej determinacji, Antonio przezwycięża trudy okresu międzywojennego. Zaraża pasją do kawy również swojego syna Domenico. Rozwój palarni Barbera trwa dalej. Otwiera się nowa fabryka w Neapolu. Było to z pewnością wielkie ryzyko, ale okazało się wielkim triumfem. Nowa neapolitańska palarnia stała się fundamentem, na którym rodzina zbudowała sieć dystrybucji, rozciągającą się na cały włoski półwysep.

Czwarte pokolenie - W latach rozkwitu gospodarczego, w 1970 roku, Domenico przekazuje stery firmy w ręce swojego syna Vittorio. Wyjątkowa przedsiębiorczość Vittorio przyczynia się do przekształcenia rodzinnej firmy w jedną z najważniejszych palarni kawy we Włoszech, głównie dzięki zwiększeniu zdolności produkcyjnych. Rozpoczyna się eksport Caffe Barbera za granicę.

Piąte pokolenie - Z początkiem nowego tysiąclecia, kierownictwo firmy przechodzi w ręce synów Vittorio - Antonio i Francesco. Pod skrzydłami dwóch braci, palarnia kawy dalej rozkwita. Firma skupia się na doskonaleniu standardów produkcji i ochrony środowiska, co pozwala jej uzyskać ważne międzynarodowe certyfikaty. Wysoki standard obsługi klienta i pozyskiwanie prestiżowych partnerów biznesowych, umacnia pozycję marki Barbera, zarówno we Włoszech, jak i poza ich granicą.

Szóste pokolenie - W 2014 roku do firmy dołączają Federica, Vittorio i Alessandra - dzieci Antonio i Francesco. Nowe postacie w historii Barbera nadają firmie dynamizmu. Doświadczenie zdobyte przez nich za granicą, wprowadza świeże podejście do strategii biznesu. Ich celem jest jeszcze silniejsze umocnienie pozycji marki na całym świecie.


Produkty marki B Caffe dal 1870 z sycylijskiej palarni Barbera są już dostępne w naszym sklepie KapsulkaKawy.pl. Obejmują najnowszą kolekcję kaw w kapsułkach kompatybilnych z systemami Nescafe Dolce Gusto* i Nespresso*° oraz kaw ziarnistych (w tym kawy speciality - PREGIATA). Zdecydowanie warto przekonać się, jak smakuje legendarna włoska kawa.


Źródło:

https://www.caffebarbera.it/it/

Autor: Ewa R

CAFFITALY* / TCHIBO CAFISSIMO*
 
NESCAFE DOLCE GUSTO*
 
NESPRESSO°* i NESPRESSO PRO°*
 
KAWY ZIARNISTE
 
INNE
Regulamin
Polityka prywatności
Potwierdzenie stałych
obowiązków informacyjnych
Odstąpienia od umowy
Reklamacje
Dostawa
Kontakty
Copyright © 2021 kapsulkakawy.pl
RODO